GiTMEDYA öğrencileri dünya çapında 114 ülkeden 18-40 yaşları arasında 200.000’i aşkın üyesiyle faaliyet gösteren dünyanın en büyük ve en eski sivil toplum kuruluşlarından biri sayılan JCI (Junior Chamber International) – Uluslararası Genç Liderler ve Girişimciler Derneği’nin düzenlediği uluslararası festivalden ödülle döndü.

Bu yıl 13.’sü düzenlenen, amacı, dünyada kültürlerin buluşmasına aracılık etmek ve buna bağlı olarak tüm sinemasever ve filmcilerin, ‘Kültürlerarası Diyalog ve Göç’ temalı kısa filmlerini beyaz perdeye taşımalarını hedefleyen JCI İstanbul 13. Crossroads Uluslararası Kısa Film Yarışması/Festivali’nde, GiTMEDYA öğrencileri Emil Ali ve Turap Başel’in Adam ve Başka Sınırlar adlı belgesel filmleri, yüzlerce film arasından finale kalma başarısı gösterdi. XII. Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali, IX. Start Uluslararası Kısa Film Festivali ve XVIII. Kısa-ca Uluslararası Öğrenci Filmleri Festivali’nden ödüllerle dönen Görsel İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı Bölümü  öğrencilerinin yapımlarına gelen 2018 yılının son ödülü büyük onur yaşattı. 

Seminerler, paneller, söyleşiler ile film gösterimleri ve atölyelerin düzenlendiği Festival kapsamında; Kültürlerarası Diyalog ve Göç temalı kurmaca, canlandırma, belgesel ve deneysel türündeki kısa film yarışmasının jüri heyetini ise ünlü oyuncu Levent Ülgen’in yanısıra Akademisyen Prof. Dr. Cem Pekman, Prodüktör ve organizatör Bülent Doruker, Akademisyen Dr. Nagihan Çakar Bikiç, Sinema Yazarı Fırat Ataç ve Cast Direktörü Rabia Sultan Düzenli oluşturdu.

Çeşitli dallarda finale kalan 20 film arasında yer alan GiTMEDYA öğrencileri tarafından hazırlanan iki ayrı belgesel filmden Emil Ali’nin Adam adlı filmi ise, jüri heyeti tarafından “En iyi Sinematografi” ödülü almaya layık bulundu. Ödülü Azerbaycan’da bulunan Emil Ali’nin adına ise film ekibinden yine bir GiTMEDYA öğrencisi olan Ahtamjon İbragimov aldı.

 

http://www.gitmedya.com/


31 Aralık 2018