Uşak Üniversitesi, Uşak Valiliği, Ulubey Kaymakamlığı ve Uşak İl Kültür Müdürlüğü’nün ortaklığında Zafer Kalkınma Ajansı’nın verdiği destek ile Uşak Kanyonları’nı tanıtımı amacıyla hazırlanan “Büyük Uşak Kanyonları Tanıtım Projesi” kapsamında çekilen belgesel filmin ilk gösterimi, 5 Ocak 2017 Perşembe günü Uşak  Ticaret ve Sanayi Odası’nın yeni binasındaki konferans salonunda düzenlenen gala töreni ile gerçekleştirildi. Uşak Valisi Ahmet Okur’un himayelerinde saat 14:00’te başlayan törende, tam 41 dakika süren belgesel ve belgeselin çekimleri sırasında kaydedilen görüntülerden derlenen 12 dakikalık kamera arkasının da gösterimi yapıldı. Törenin düzenlendiği salonun fuaye alanında ise belgesel sırasında çekilen fotoğraflardan oluşan bir de sergi açıldı.

Uşak’ın sahip olduğu en nadide varlıklardan biri olan kanyonlar hakkında bugüne kadar yapılmış en kapsamlı çalışma olma özelliği taşıyan belgesel projesinin çekimleri yaklaşık 6 ay kadar sürdü. Bu süre içinde 2662 plan kayıt alınırken, tüm bu ham kayıtlar yaklaşık 1 Terabyte 900 gigabyte’lık bir alan kapladı. Çalışmada başta Uşak Üniversitesi’ne ait ekipman olmak üzere 2 adet profesyonel video kamera ve iki adet profesyonel fotoğraf makinesi kullanıldı. Çalışma boyunca hem bölgenin tanıtımı için yapılan tespit çalışmaları, hem de kamera arkası çalışmaları belgelemek üzere toplam 6 bin kare fotoğraf çekilerek arşivlendi.

Tam 41 dakika süren belgesel film, 1 dakika 22 saniye süren çıkış planı (Roll Caption) da dahil olmak üzere toplam 592 plandan oluştu. Çekimler esnasında çevre temizliğine ve doğa düzenine azami özen gösterildi. Proje kapsamında çekilen belgeselin yönetmenliğini Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu GiTMEDYA Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Hakan Cem Işıklar yaptı. Alandaki çalışmalara Uşak Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencisi Ali Araz, Mühendislik Fakültesi öğrencisi Uğur Zehir ve GiTMEDYA Radyo Televizyon Programcılığı öğrencileri Ozan Çelik ile Yasin Yalçın da aktif olarak katıldı. Bu çalışmalar sırasında sadece Uşak il sınırları içinde Banaz Orman İşletme Şefliği ve Uşak İl Özel İdaresi’ne ait araç ve şoförler ile 2 bin 450 km yol kat edildi.

Metin yazarlığını yine GiTMEDYA öğretim elemanlarından Öğr. Gör. Mehmet Eşli’nin yaptığı belgesel filmi ünlü tiyatro sanatçısı Bülent Yıldıran seslendirdi. Projede müzik yönetmeni olarak görev alan Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim elemanı Okt. Onur Altıntuğ ve ekibi 10 ayrı özgün beste ve parça yaparak, belgesele büyük katkı sundu. İngilizce alt yazılı olarak bir versiyonu daha hazırlanan belgesel filmin yurtdışında da gösterimlerinin yapılması amaçlanıyor. Belgesele konu olan Büyük Uşak Kanyonları’nın tanıtımının internet mecrasında da sürdürmeyi amaçlayan proje ekibi, www.usakkanyon.com adlı adresi kullanarak takipçilerine içerik ve görsel açıdan destek sağlamaya devam edecek.

Halkla İlişkiler ve Tanıtım işlerinin sorumluluğunu Doç. Dr. Vesile Çakır ve Öğr. Gör. Özlem Işıklar’ın birlikte yürüttüğü Zafer Kalkınma Ajansı’ndan doğrudan faaliyet desteği almaya hak kazanan proje kapsamında, çeşitli etkinliklerde fotoğraf sergileri açılması da planlanıyor.

Büyük Uşak Kanyonları’nın Türkiye ve dünya genelinde tanınması ve bu sayede hem Türkiye, hem de Uşak turizmine katkı yapacak başarılı bir tanıtım sürecini gerçekleştirmeyi hedefleyen projede, kendi alanında uzman pek çok akademisyen ve uzmandan da destek alındı. Kanyon yapılarının ortaya çıkmasında büyük etkisi bulunan Banaz Çayı ve kaynağına sahip Banaz ilçesinden, Sivaslı, Karahallı ve Ulubey çevresinde kadar geniş bir bölgede yer alan önemli tarihi, kültürel ve doğal unsurları da belgeleyen çalışmanın Uşak turizmine önemli bir katkı sağlaması bekleniyor.(http://usakkanyon.com/) 

 

 


14 Mart 2018